Ethiek

Uit de kerken

Nieuwe artikelen
Signalen



Aanmelden GRATIS nieuwsbrief

Naam:
E-mail:



printen

mailen

CGK kroniek – 13

 

D.J. Bolt

02-05-26

 

TUA – Connect

April 2026

 

Geslaagd!

 

 

Apeldoornse tegeltjes - Citaten uit colleges

 

 

 

Vraag aan en antwoord van prof. dr. H.J. Selderhuis

 

Uit zijn antwoord:

 

'….

De Reformatie was best goed, want in Luthers tijd verlangden de mensen naar een hervorming van de kerk, een reformatie in leer en leven. Dat was ook de inzet van de Reformatie: niet een breuk maar herstel. Daar was trouwens ook Erasmus een voorstander van, maar hij zag het misgaan toen Luther, zoals Erasmus zei, aan de buik van de mon­niken kwam. Dat wil zeggen: toen het luie leventje van veel geestelijken, zoals Erasmus dat zelf in zijn Lof der Zotheid bespotte, in gevaar kwam.

 

Hoe dan ook, wij zitten met de brokken, ook al is binnen de Rooms-Katholieke Kerk de eenheid hier en daar ver te zoeken. De Reformatie de schuld van de brëuken te geven is wat al te gemakkelijk en Erasmus' oplossing om gewoon de Bijbeluitleg van de paus als normatief te aanvaarden (want dat voorkomt discussies) is al te gemakkelijk en even gevaarlijk. Mijn overtuiging is dat goede kennis van de Reformatie breuken kan helen. En dat het goed reformatorisch is om geen bijzaken tot hoofdza­ken te maken. In 1545 kreeg Luther de vraag van een vorst hoe met liturgische gebruiken om te gaan. Luther antwoordde dat zulke gebruiken snel wettisch kunnen worden. Eenheid in de liturgie is helemaal niet nodig. Eenheid in de leer wel. Als die eenheid in de rechte leer er is, kun je met heel wat onderlinge verschillen leven. Dat is reformatorisch in de ware zin van het woord. En, voegt Luther eraan toe, als die eenheid in de leer er niet is, zal eenheid in liturgie de kerk ook niet redden.'

 

Dit antwoord kan ook ons helpen.

 

Classisverslag Dordrecht

De Wekker, 17-04-26

 

Op 25 maart 2026 kwam deze classis bijeen. Er lagen brieven van de kerkenraden van Dordrecht-Centrum en Werkendam ter tafel waarin zij aangaven de classis te verlaten. De classis doet een bijzondere kerkvisitatie bij deze kerkenraden, en ook bij Sliedrecht-Bethel, met als doel de kerkenraden te horen over hun betrokkenheid bij de opbouw van de 'Rijnsburggroep'.

…'

 

Uitsluiting van 'Rijnsburg'

Cvandaag, 17-04-26

 

'De deputaten Kerkorde en Kerkrecht van de Christelijke Gereformeerde Kerken (CGK) stellen dat deelname aan de kerkelijke structuur rond Rijnsburg uiteindelijk onverenigbaar is met een functie binnen deputaatschappen van de CGK. In een nieuwe handreiking aan alle deputaatschappen schrijven zij dat rond Rijnsburg 'kerkrechtelijk en juridisch gezien' een nieuw kerkverband ontstaat, buiten de bestaande kaders van de CGK.'

 

CGK Groningen gescheurd

ND, 21-04-26

 

In Groningen valt de CGK (1400 leden) in twee delen uiteen. Reden: midden 2025 besloot de kerkenraad tot het openstellen van het avondmaal voor homoseksuele gemeenteleden met een relatie. Dat werd al sinds 1996 gedoogd maar nu dus officieel toegestaan. Bezwaren ertegen werden niet gehonoreerd.

Zeven kerkenraadsleden besloten daarom zich af te scheiden en verder te gaan als een gemeente die zich wél baseert op de Schrift, belijdenis, kerkorde en synodale besluiten.

Vanaf 26 april worden erediensten gehouden.

 

Interkerkelijk jeugdwerk

De Wekker, 17-04-26

 

In Nijkerk vond op 18 april jl. een 'jeugdappel' plaats georganiseerd door christelijke gereformeerde Landelijk Contact Jeugdwerk (LCJ) en het protestantse Hervormd JeugdWerk (HJW).

Voor jongeren tussen de 12 en 16 jaar.

 

Interkerkelijk pionieren

De Wekker, 17-04-26

 

Twee christelijke gereformeerde kerkleden 'pionieren' in het dorp Bant, in de provincie Flevoland. Wat betekent dat? Ze schrijven:
 

'… Pionieren begint met een bakje koffie en een oprechte vraag: 'Hoe gaat het echt met je? Hier draait het om verbinding. Niet vanuit een instituut maar van mens tot mens. Het is de kunst van het 'er zijn'. Zoals Jezus was op aarde, onder de mensen. Zonder de pretentie dat we als Jezus daar zijn, maar wel als volgelingen van Hem.'

 

'In een dorp waar de traditionele paden minder platgetreden zijn, vraagt het geloof om een nieuwe vorm. Dat is waar creativiteit om de hoek komt kijken. Geloven in de polder betekent buiten de muren van de kerkzaal treden. Het is een wandelclub waar diepe gesprekken ontstaan over geloof, of een koffieochtend waar twijfel en hoop naast elkaar mogen bestaan. Het gaat om vertalen van de aloude boodschap naar de taal van de 21e eeuw, zonder de kern te verliezen. We leren het onder andere op de leergemeenschap van de PKN en door de casussen die we bespreken in een intervisiegroep.'

 

Net als de NGK, op weg naar de PKN?