

Nieuwe zusterkerken!
Redactie een in waarheid
17-05-25
De Buitengewone Generale Synoden Groningen 2024 (DGK) en GS Kornhorn 2024 (GKN) namen vorig jaar samen het besluit[1] dat de deputaten betrekkingen buitenlandse kerken (BBK) contacten moeten gaan onderhouden met 'kerken waarmee we op weg zijn naar een zusterkerkrelatie'. Op dat moment waren die kerken de
• Free Reformed Churches of Australia
• Canadian Reformed Churches
• Free Reformed Churches in South Africa
Daarmee hebben de Gereformeerde Kerken aangegeven dat zij een zusterkerkrelatie met genoemde kerken willen aangaan. Maar dat moet natuurlijk van twee kanten gewild worden!
De Canadian Reformed Churches, bijeen in haar generale synode, nam 8 mei jl. het volgende besluit:
Sister church relationship with Reformed Churches [The Netherlands]
May 8, 2025 Aldergrove 2025
On Tuesday May 6, General Synod 2025 decided to establish sister church relations with the Reformed Churches (Gereformeerde Kerken) in The Netherlands. We give thanks to the Lord for His continued faithfulness in preserving for Himself a people seeking to be faithful to His Word and Will.
[Zusterkerkrelatie met de Gereformeerde Kerken (Nederland)
8 mei 1925, Aldergrove 2025
Op dinsdag 6 mei besloot de Generale Synode 2025 een zusterkerkrelatie aan te gaan met de Gereformeerde Kerken in Nederland. We danken de Heere voor Zijn voortdurende trouw om een volk voor hem te bewaren dat trouw wil zijn aan Zijn Woord en Wil.]
We zijn heel blij dat zo de banden tussen de gereformeerden in Canada/Noord-Amerika en Nederland zijn versterkt! We kunnen ongetwijfeld van elkaar leren en elkaar ondersteunen in het volgen van onze Leidsman Jezus Christus in de, ook kerkelijk, turbulente tijden waarin we leven. We danken ons goede God dat Hij dit heeft willen geven!
De Canadian Reformed & American Churches
Het is wellicht goed om in het kader van een voortgaande kennismaking iets weer te geven van de Canadian Reformed & American Churches zoals ze officieel heten. Onderstaande informatie ontlenen we voornamelijk aan de website van deze kerken, https://canrc.org en haar Yearboek (2019). Mogelijk zijn de gegevens hier en daar dus een ietsje verouderd.
Kerkverband
Eerst maar wat getallen.
Het kerkverband bestaat uit 71 gemeenten, verdeeld over 8 classes in 2 regionale synodes. Eens in de drie jaren wordt een generale synode gehouden. De kerken zijn verspreid over een enorm gebied: naar schatting van west naar oost Canada/Amerika ongeveer 3700km en van noord naar zuid iets als 1300 km!
Het aantal leden is ongeveer 20.000 waarvan iets meer dan de helft belijdend.
De kerken tellen 62 gemeentepredikanten, 11 zendelingen en 27 emeriti.
Fundament
Het fundament van de CanRC is de Heilige Schrift als het unieke Woord van God. Zij belijden daarvan dat het
- geïnspireerd is door God de Heilige Geest, die ervoor zorgde dat veel verschillende mannen het over een aanzienlijke periode schreven;
- onfeilbaar is in de zin dat het een volledig betrouwbaar boek is dat ons vertrouwen waard is en waar niet aan getwijfeld mag en hoeft te worden;
- onfeilbaar is, wat betekent dat alles wat erin wordt geopenbaard, zonder fouten, tegenstrijdigheden of verkeerde voorstellingen is;
- voldoende is, omdat het de wil van God volledig bevat en alles openbaart wat we moeten geloven om gered te worden.
Dit Woord vertegenwoordigt de laatste regel van geloof en leven in onze kerken. We ontvangen het voor regulering, fundament en bevestiging van ons geloof. Het dient als basis voor alle gezag in onze kerken.
Geloofsbelijdenissen
Evenals de Gereformeerde Kerken hebben de CanRC de drie algemene geloofsbelijdenissen - Apostolische Geloofsbelijdenis, de Geloofsbelijdenis van Nicea en de Geloofsbelijdenis van Athanasius – en de drie belijdenissen uit de Reformatie van de zestiende eeuw aangenomen: de Nederlandse Geloofsbelijdenis, de Heidelbergse Catechismus en de Dordtse Leerregels. Ook zij beschouwen
'deze geloofsbelijdenissen als getrouwe samenvattingen van het Woord van God. Als menselijke documenten bezitten ze echter menselijk gezag. Alleen het Woord van God bezit goddelijk gezag. De inhoud van onze geloofsbelijdenissen en belijdenissen is altijd onderworpen aan en moet worden getoetst aan de standaard van het Woord van God.'
Erediensten
Elke rustdag worden er twee erediensten gehouden in elke gemeente. De liturgie is gebaseerd op de bijbelse praktijk en principes:
- De dienst wordt geopend met de openingszegen en groet uit de Bijbel;
- Er worden Psalmen gezongen of liederen gebaseerd op andere Schriftteksten die op muziek zijn gezet;
- De gebeden bevatten lofprijzing aan God, belijdenis van zonden, smeekbeden om vergeving en zegen, evenals verzoeken om hulp, genezing en leiding;
- Het hart van de dienst draait om het lezen en verkondigen van Gods Woord;
- Een collecte wordt gehouden voor het werk van de diakenen of voor een ander waardig doel in Gods kerk en koninkrijk;
- De dienst wordt afgesloten met een zegening uit de Bijbel.
In een van de diensten, meestal de middagdienst, wordt de Heidelbergse Catechismus gebruikt als leidraad voor de prediking.
In de erediensten worden de sacramenten van de doop en het avondmaal bediend. Zodra het kan laten ouders om hun pasgeboren kind dopen. Het Avondmaal wordt om de twee of drie maanden gevierd.
Onderwijs
1 - Canadian Reformed Theological Seminary (CRTS)
Het CRTS is een christelijk instituut voor theologie, opgericht door en is verantwoording verschuldigd aan het kerkverband van de CanRC. Het primaire doel is om studenten op te leiden tot trouwe, effectieve dienaren van het Evangelie. Een secundair doel is het produceren van wetenschappelijk en populair materiaal dat Gods volk over de hele wereld kan dienen.
Aan het seminarie zijn zes hoogleraren verbonden.
Als basis voor dit werk geldt
'CRTS onderwerpt zich aan de leer van het onfeilbare Woord van God zoals samengevat in de oecumenische geloofsbelijdenissen en de Nederlandse Geloofsbelijdenis, de Heidelbergse Catechismus en de Dordtse Leerregels.'
Daarbij zijn kernwaarden van het onderwijs
- De kerken dienen;
- streven naar een hoog academisch niveau;
- aanleren van pastorale effectiviteit;
- wijd en zijd promoten van het gereformeerde erfgoed;
- geestelijke volwassenheid in Christus bevorderen;
- goed rentmeesterschap uitoefenen.
Sinds 1969 studeerden aan de CRTS meer dan 100 studenten af als Master of Divinity. Zij vonden hun plek over de hele wereld, als predikanten en zendelingen maar ook op andere plaatsen in Gods koninkrijk. Enkelen werden hoogleraar of bestuurder van het CRTS zelf.
2 - Covenant Canadian Reformed Teachers College (CCRTC)
Sinds 1981 bereidt het CCRTC mannen en vrouwen voor op een loopbaan in het onderwijs. CCRTC streeft ernaar een echt gereformeerde lerarenopleiding te zijn door het bieden van een academische lerarenopleiding en een professionele ontwikkeling die zich in trouw onderwerpt aan het Woord van God, zoals samengevat in de confessies Nederlandse Geloofsbelijdenis, Heidelbergse Catechismus en Dordtse Leerregels.
In de loop der jaren zijn aan het CCRTC meer dan 280 studenten afgestudeerd, van wie velen in dienst zijn van Canadian Reformed scholen door heel Canada.
3 - The Reformed Bible College (RBC)
Doel van het RBC is leden van de kerk ondersteuning te geven om staande te kunnen blijven in een wereld die wordt gekenmerkt door toenemende druk van verwereldlijking, aangepast christendom en andere religies. Om door (zelf)studie te kunnen staan voor het ware geloof, de ware leer en christelijke levensstijl en deze ook te kunnen verdedigen in de uitdagingen die ze tegenkomen op hogescholen/universiteiten en in hun carrière. Daartoe biedt het GBC verschillende cursussen over specifieke Bijbelboeken, Bijbelthema's en onderwerpen ter bevordering en verdediging van het gereformeerde geloof.
De basis van het college is de Heilige Schrift als het Woord van God. Dit Woord is, zo belijdt het
- 'geïnspireerd door God de Heilige Geest,
- onfeilbaar en foutloos, d.w.z. volledig betrouwbaar en vertrouwen waard, zonder tegenstrijdigheden of verkeerde voorstellingen van zaken
- voldoende, alles openbarend wat we moeten geloven om in Gods wereld te functioneren en gered te worden.'
Uit de missie van het RBC
'Academisch onderricht in de Bijbel en in het bevorderen en verdedigen ervan in de huidige spirituele en sociale realiteit zal afgestudeerden helpen om geloof en leven te integreren, en zal mannen en vrouwen opleiden om hun roeping in kerk, gezin en roeping te vervullen.'
Cursussen variëren in lengte momenteel van één tot zes lezingen van 2 uur. Deelnemers die zich laten auditen kunnen een certificaat ontvangen.
4 – Basisscholen
Last but not least het basisschool onderwijs van de CanRC. De kerken onderhouden samen 27 basisscholen! Uitgangspunt is
'om de ouders te helpen bij hun taak om hun verbondsverplichtingen na te komen, om hun kinderen in de christelijke leer te onderwijzen en hen daarin naar hun vermogen te laten onderrichten, zoals zij beloofden bij de doop van hun kinderen.'
Andere organisaties
Ook op andere gebieden zijn de CanRC actief. In het kader van deze publicatie beperken we ons tot de Canadian Reformed Association For the Handicapped, Anchor genoemd.
De vereniging neemt zijn uitgangspunt in de belofte die God ooit aan Abraham deed
'God beloofde aan Abraham: "Ik zal u zeker zegenen en u vele nakomelingen geven". Door dat nageslacht zouden alle natiën gezegend worden. Wij zijn erfgenamen van die belofte. Gods kinderen zullen het eeuwige leven beërven. Een anker is een teken van veiligheid, dat is wat we graag willen geven aan onze broeders en zusters met een handicap; onze hoop is standvastig, veilig in Gods beloften.'
De vereniging richt zich op volwassenen in de gereformeerde kerken die te maken hebben met ontwikkelingsstoornissen, en daardoor fysieke, sociale, emotionele en mentale beperkingen ondervinden.
Ook de basis van deze organisatie wordt gevormd door de Heilige Schrift, zoals samengevat in de Nederlandse Geloofsbelijdenis, de Heidelbergse Catechismus en de Dordtse Leerregels.
Tot slot
Als je dit allemaal leest word je haast jaloers! Wat is er veel te herkennen van wat wij als 'vrijgemaakten' vroeger ook mochten genieten, m.n. op het gebied van onderwijs! Hoeveel is er nu niet afgebroken dat vroeger het gereformeerde karakter had waarop je ouders met opgroeiende kinderen kon vertrouwen...
Nee, we blijven niet steken in afgunst. Integendeel, we zijn blij dat over 'de grote plas' dit (orthodox) gereformeerde leven wordt gevonden! Maar wat we wel willen doen is waarschuwen voor de soms sluipende ontwikkelingen die zich in Nederland hebben voorgedaan en waarvan de desastreuse gevolgen de afgelopen jaren zo intens pijnlijk voelbaar zijn geworden. Gezien het beëindigen door de CanRC van de zusterkerk relatie met de NGK is daar ook oog voor gelukkig!
Zoals gezegd, we verheugen ons op de nauwe(re) band die met de besluiten van de GK en de CanRC is ontstaan. Laten we elkaar bemoedigen om de weg te blijven gaan op de basis van het Woord en de gereformeerde belijdenis die in het bovenstaande resumé zo vaak kon worden aangehaald. En zo samen als Gods wereldwijde volk leven tot eer van Zijn Naam, Christus als Heer van de Kerk volgen waarheen Hij ook gaat!
[1] Zie Acta gezamenlijk deel Buitengewone Generale Synoden GS Groningen 2024 (DGK) GS Kornhorn 2024 (GKN), Instructie BBK, m.n. artt. 3 en 6, pag. 58.